Sztuka, malarstwo, rzeźba - serwis tematyczny

Strona główna

dzisiaj jest: 19.11.2017


Katalog stron


Polowanie na awangardę
data: 23.11.2011 / B.M. Polska Sp. z o.o.

Polowanie na awangardęTylko do 29 stycznia Kraków gości niezwykłą wystawę „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”, której organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Kultury. Jednym z partnerów ekspozycji jest amerykańska marka Benjamin Moore.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie znane jest z podejmowania autorskich i często trudnych tematów artystycznych. Tym razem MCK zorganizowało wystawę „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy” prezentującą twórczość artystów prześladowanych przez nazistowskie Niemcy. Jest to pierwsza, nie tylko w Polsce, ekspozycja, która tak szeroko prezentuje zjawisko „sztuki wyklętej”. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 29 stycznia przyszłego roku. Jednym z jej partnerów jest Benjamin Moore, amerykański producent ekskluzywnych farb o legendarnej jakości. Firma wsparła organizatorów w zakresie przygotowania sal wystawowych.

Motywem przewodnim ekspozycji jest zaprezentowanie dzieł artystów, pisarzy, kompozytorów prześladowanych przez niemieckich nazistów w latach 1933-1945. Organizatorom udało się zgromadzić bogatą kolekcję obrazów olejnych, grafiki, rysunku, rzeźby, ale także utwory literackie i muzyczne m.in. tak znanych twórców jak Carl Hofer, Leo Haas, Heinrich Maria Davringhausen, Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz, Otto Freundlich, Else Lasker-Schüler, Max Pechstein, Oskar Schlemmer, Irmgard Keun, Thomas Mann, Anna Sehgers, Hanns Eisler i Kurt Weill. Dzięki przemyślanej kompilacji sztuki wizualnej, literatury i muzyki ukazana została waga zjawiska i ogromny nacisk totalitarnej władzy by oczyścić całą ówczesną kulturę z wszelkich przejawów niezgodnych z nazistowską doktryną. Podczas wystawy prezentowane są również sylwetki dyskryminowanych polskich artystów, pisarzy, kompozytorów, którzy z chwilą zajęcia terytorium Polski w 1939 roku znaleźli się w kręgu „polityki kulturalnej” hitlerowców. W szczególności goście mogą podziwiać dokonania m.in. Jankiela Adlera, Samuela Cyglera, Karola Hillera, Władysława Strzemińskiego, Romana Kramsztyka, Jana Gotarda, Tadeusza Pruszkowskiego, Jonasza Sterna, Zofii Kossak-Szatkowskiej, Melchiora Wańkowicza, Witolda Hulewicza, Bruno Schulza, Tadeusza Kwiatkowskiego, Icchaka Kacenelsona i inni.

Większość eksponatów pochodzi z wiodących nadreńskich kolekcji mi.in.: LVR Landesmuseum w Bonn, Max Ernst Museum w Brühl, ze zbiorów prywatnych dr. Gerharda Schneidera w Olpe, Kunstmuseum Mülheim an der Ruhr, Fundacji na rzecz Sztuk Prześladowanych oraz zbiorów sztuki i literatury Kunstmuseum w Solingen, a także niemieckich archiwów i bibliotek oraz z polskich kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Zaplanowany został także bogaty program towarzyszący z udziałem polskich i niemieckich uczestników, poruszający m.in problem osobowości twórczych wobec systemów totalitarnych aż po czasy współczesne.


B.M. Polska Sp. z o.o.

B.M. Polska Sp. z o.o.
01-302 Warszawa
ul. Połczyńska
tel. 022 851 00 09
fax: 022 851 00 09
http://www.bmpolska.com
informację dostarczył:
PR public relations
http://pr.otwarty.pl


Ty także możesz skorzystać z darmowej reklamy - nadsyłaj teksty, artykuły i informacje prasowe o swojej firmie, o aktualnościach, nowościach, produktach... Zobacz jak nadsyłać informacje prasowe do naszych serwisów.


Witamy

Witamy w naszym serwisie internetowym


Zapraszamy

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu serwisu Sztuka, malarstwo, rzeźba - możesz dodać swój wpis do katalogu oraz nadsyłać informacje prasowe, nowości, ciekawostki.
Polecamy

ostatnio dodane informacje prasowe, teksty, artykuły:


© webwweb.pl | Sztuka, malarstwo, rzeźba - strona główna | Sztuka, malarstwo, rzeźba - wiadomości | katalog